NGC 2807A

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2807A
NGC 2807A (десно од NGC 2807)
NGC 2807A (десно од NGC 2807)
Соѕвездие Рак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 16 м 57,6 с
Деклинација + 20° 1' 45"
Положбен агол 81°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
15
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,3'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 17 февруари 1863
Други ознаки MCG 3-24-30

NGC 2807Aлеќеста галаксија во соѕвездието Рак, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2807A се споменува и како MCG 3-24-30.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 февруари 1863 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2807A е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] NGC 2807A има привидни димензии од 0,5' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 16 м 57,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 20° 1' 45".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 81°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2807A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 26212. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 448; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1408. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 57.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]