NGC 2735A

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2735A
Поглед кон NGC 2735
Поглед кон NGC 2735
Соѕвездие Рак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 2 м 41,8 с
Деклинација + 25° 56' 20"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Im/P
Привиден сјај
(видлив)
15,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,9
Површински сјај 12,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,2'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 26 февруари 1878
Други ознаки MCG 4-22-3, CGCG 121-3, VV 40, Arp 287, NPM1G +26.0168

NGC 2735Aгалаксија во соѕвездието Рак, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2735A се споменува и како MCG 4-22-3, CGCG 121-3, VV 40, Arp 287, NPM1G +26.0168.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 февруари 1878 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2735A е од видот Im/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,4 m/лм2.[2] NGC 2735A има привидни димензии од 0,4' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 2 м 41,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 25° 56' 20".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2735A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 25402. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 142; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1953. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 237.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]