NGC 2573A

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2573A


Соѕвездие Октант
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 ч 12 м 14,6 с
Деклинација - 89° 7' 27"
Положбен агол 18°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 0,6'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 29 март 1837
Други ознаки ESO 1-9, AM 2247-892, IRAS 22443-8923

NGC 2573Aспирална галаксија во соѕвездието Октант, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2573A се споменува и како ESO 1-9, AM 2247-892, IRAS 22443-8923.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 март 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2573A е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[2] NGC 2573A има привидни димензии од 1,5' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 12 м 14,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 89° 7' 27".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 18°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2573A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 70680. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 472; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9502.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]