NGC 2566

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2566
{{{опис}}}
Соѕвездие Крма
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 18 м 45,5 с
Деклинација - 25° 30' 2"
Положбен агол 62°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
11
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,8
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,9' x 1,7'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 6 март 1785
Други ознаки ESO 495-3, MCG -4-20-8, UGCA 138, IRAS 08166-2520, AM 0804-252, CGMW 2-3181

NGC 2566спирална галаксија во соѕвездието Крма, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2566 се споменува и како ESO 495-3, MCG -4-20-8, UGCA 138, IRAS 08166-2520, AM 0804-252, CGMW 2-3181.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 март 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2566 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] NGC 2566 има привидни димензии од 2,9' х 1,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 18 м 45,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 25° 30' 2".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 62°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2566 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 23303. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 321; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6560. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 921.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]