NGC 2539

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2539


Соѕвездие Крма
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 h 10 m 36,9 s
Деклинација - 12° 49' 14"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид II1m
Привиден сјај
(видлив)
6,5
Физички податоци
Привидни димензии 15' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 31 јануари 1785
Други ознаки OCL 611

NGC 2539 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Крма, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2539 се споменува и како OCL 611.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 31 јануари 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2539 е од видот II1m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,5 mag.[2] NGC 2539 има само една позната привидна димензија, која изнесува 15'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 h 10 m 36,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 12° 49' 14".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2539 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 275; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5434. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1484.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]