Прејди на содржината

NGC 1999

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1999
{{{опис}}}
Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 36 м 25,4 с
Деклинација - 6° 42' 57"
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавно-отсјајна маглина
Морфолошки вид EN+RN
Физички податоци
Привидни димензии 2' x 2'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 5 октомври 1785
Други ознаки LBN 979

NGC 1999оддавно-отсјајна маглина во соѕвездието Орион, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1999 се споменува и како LBN 979.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 октомври 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1999 е од видот EN+RN.[1] NGC 1999 има привидни димензии од 2' х 2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 36 м 25,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 6° 42' 57".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1999 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 271; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4778. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1477.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]