Прејди на содржината

NGC 1975

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1975
{{{опис}}}
Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 35 м 18 с
Деклинација - 4° 41' 0"
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавна маглина
Морфолошки вид EN
Привиден сјај
(во честот. појас.)
7
Физички податоци
Привидни димензии 10' x 5'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 3 октомври 1864
Други ознаки CED 55C

NGC 1975оддавна маглина во соѕвездието Орион, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1975 се споменува и како CED 55C.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 октомври 1864 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1975 е од видот EN.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 7 m.[2] NGC 1975 има привидни димензии од 10' х 5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 35 м 18 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 4° 41' 0".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1975 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 225; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4774. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1477.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]