NGC 1974

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1974


Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 h 28 m 0,4 s
Деклинација - 67° 25' 23"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL+EN
Привиден сјај
(видлив)
9
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 6 ноември 1826
Други ознаки NGC 1991, ESO 85-SC89

NGC 1974 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Златна Рипка, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1974 се споменува и како NGC 1991, ESO 85-SC89.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 ноември 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 9 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1974 е од видот OCL+EN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9 mag.[2] NGC 1974 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 h 28 m 0,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 67° 25' 23".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1974 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 445; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8891.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]