NGC 1663

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1663

{{{опис}}}

Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 49 м 24,3 с
Деклинација + 13° 8' 27"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид IV2p
Привиден сјај
(видлив)
14,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,8
Физички податоци
Привидни димензии 9' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 10 февруари 1784
Други ознаки OCL 461

NGC 1663расеано ѕвездено јато во соѕвездието Орион, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1663 се споменува и како OCL 461.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 февруари 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1663 е од видот IV2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,8 m.[2] NGC 1663 има само една позната привидна димензија, која изнесува 9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 49 м 24,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 13° 8' 27".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1663 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 179; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 695. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1534.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]