NGC 1627

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1627

{{{опис}}}

Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 37 м 37,9 с
Деклинација - 4° 53' 17"
Положбен агол 138°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
12,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,5
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 1,5'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 22 декември 1886
Други ознаки MCG -1-12-40, IRAS 04351-0459

NGC 1627спирална галаксија во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1627 се споменува и како MCG -1-12-40, IRAS 04351-0459.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 декември 1886 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1627 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] NGC 1627 има привидни димензии од 1,6' х 1,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 37 м 37,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 4° 53' 17".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 138°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1627 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 15675. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 224; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4743. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 918.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]