NGC 1592

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1592

{{{опис}}}

Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 29 м 40,7 с
Деклинација - 27° 24' 29"
Положбен агол 96°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид S/P
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,5
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 1'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 14 ноември 1835
Други ознаки ESO 421-2, MCG -5-11-11, VV 647

NGC 1592спирална галаксија во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1592 се споменува и како ESO 421-2, MCG -5-11-11, VV 647.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 ноември 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1592 е од видот S/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[2] NGC 1592 има привидни димензии од 1,7' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 29 м 40,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 27° 24' 29".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 96°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1592 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 15292. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 313; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6467. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 73.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]