NGC 1535

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
NGC 1535


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 h 14 m 15,8 s
Деклинација - 12° 44' 20"
Податоци од набљудување
Вид на објект планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
9,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,6
Физички податоци
Привидни димензии 0,85' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 1 февруари 1785
Алтернативни ознаки PK 206-40.1, CS=12.2

NGC 1535 е планетарна маглина во соѕвездието Еридан, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1535 се споменува и како PK 206-40.1, CS=12.2.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 февруари 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1535 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,6 mag.[2] NGC 1535 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,85'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 14 m 15,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 12° 44' 20".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1535 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 268; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5318. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 912.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]