Прејди на содржината

NGC 1501

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1501

{{{опис}}}

Соѕвездие Жирафа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 6 м 59,4 с
Деклинација + 60° 55' 17"
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
11,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,3
Физички податоци
Привидни димензии 0,87' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 3 ноември 1787
Други ознаки PK 144+6.1, CS=14.4

NGC 1501планетарна маглина во соѕвездието Жирафа, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1501 се споменува и како PK 144+6.1, CS=14.4.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 ноември 1787 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1501 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,3 m.[2] NGC 1501 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,87'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 6 м 59,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 60° 55' 17".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1501 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 39; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4064. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1236.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]