NGC 1432

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1432


Соѕвездие Бик
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 45 m 49,5 s
Деклинација + 24° 22' 6"
Податоци од набљудување
Вид на објект рефлексиона маглина
Морфолошки вид RN
Физички податоци
Привидни димензии 26' x 26'
Историја
Откривач Матје Проспер Анри
Откриена 16 ноември 1885
Други ознаки LBN 772, небула Маја

NGC 1432 е рефлексиона маглина во соѕвездието Бик, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1432 се споменува и како LBN 772 и небула Маја.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 ноември 1885 година од страна на Матје Проспер Анри, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 13 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1432 е од видот RN.[1] NGC 1432 има привидни димензии од 26' х 26'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 45 m 49,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 24° 22' 6".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1432 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 132; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1799. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 441.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]