NGC 1050

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1050


Соѕвездие Персеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 h 42 m 35,6 s
Деклинација + 34° 45' 51"
Положбен агол 113°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBa
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,5
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 1,1'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 17 септември 1865
Други ознаки UGC 2178, MCG 6-6-78, CGCG 523-92, IRAS 02395+3433, KUG 0239+345, KARA 116, CGCG 524-1

NGC 1050 е спирална галаксија во соѕвездието Персеј, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1050 се споменува и како UGC 2178, MCG 6-6-78, CGCG 523-92, IRAS 02395+3433, KUG 0239+345, KARA 116, CGCG 524-1.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 септември 1865 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 11 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1050 е од видот SBa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 mag/arcmin2.[2] NGC 1050 има привидни димензии од 1,7' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 h 42 m 35,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 34° 45' 51".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 113°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1050 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 10257. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 93; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2333. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1307.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]