Mrk 776

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Mrk 776


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 36 м 53,8 с
Деклинација +27° 44' 55"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
14,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Површински сјај 12,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,3'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 11 април 1785
Други ознаки IC 3593, MCG +5-30-39, NGC 4559B, CGCG 159-30

Mrk 776спирална галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како Mrk 776 се споменува и како IC 3593, MCG +5-30-39, NGC 4559B, CGCG 159-30.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 април 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Mrk 776 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,4 m/лм2.[2] Mrk 776 има привидни димензии од 0,5' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 36 м 53,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +27° 44' 55".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 5°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Mrk 776 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 42098. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 149; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1992. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 64.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]