Прејди на содржината

Max Payne 3

Од Википедија — слободната енциклопедија
Max Payne 3

Изработувач(и) Rockstar Studios
Издавач(и) Rockstar Games
Продуцент(и) Стив Мартин
Композитор(и) Health
Серијал Max Payne
Погон RAGE
Подлоги
Датум на издавање 15 мај 2012
Жанр(ови) пукачка игра од трето лице
Режим(и) едноиграчки, повеќеиграчки

Max Payne 3 (буквално: Макс Пејн 3) — компјутерска игра во жанрот пукач од трето лице, продолжение на серијата игри Max Payne. Новата игра била објавена од Rockstar Games на 23 март 2009 г.[1] Објавувањето на трејлерот за играта се случило на 14 септември 2011 г. За разлика од претходните игри во серијата, кои биле развиени од Remedy Entertainment, третиот дел бил развиен од Rockstar Vancouver, Rockstar New England, Rockstar London, Rockstar San Diego, Rockstar Leeds, Rockstar North и Rockstar Toronto.[2]

Играта Max Payne 3 била објавена на 15 мај 2012 г. на две платформи: Xbox 360 и PlayStation 3. На 1 јуни 2012 г., играта била објавена и за Windows.

Играчки процес

[уреди | уреди извор]

Играта го користи системот за процедурална анимација Euphoria за да обезбеди реалистично однесување на Макс и неговите непријатели. Во исто време, Макс може да носи само 2 вида оружја (еднорачно, дворачно) и да пука од два различни вида оружја. Состојбата на Макс Пејн и неговата „заматена свест“ се постојано нагласени во играта со графички ефекти што ја искривуваат сликата.[3]

  1. „Revealed: Max Payne 3 Trailer Arriving on September 14“. International Business Times. 2011-09-11. Архивирано од изворникот на 2013-10-25. Посетено на 2011-09-11. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  2. „Max Payne 3 is joint Rockstar Studios effort“ (англиски). VG247. 2009-06-25. Архивирано од изворникот на 2011-04-25. Посетено на 2011-09-15. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  3. Staff, G. R. (2011-04-26). 'Max Payne 3' Story and Gameplay Details“. Game Rant (англиски). Посетено на 2024-02-24.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]