Прејди на содржината

Mafia: The City of Lost Heaven

Од Википедија — слободната енциклопедија
Mafia: The City of Lost Heaven
Изработувач(и) Illusion Softworks
Издавач(и) Gathering of Developers
Дизајнер(и) Даниел Вавра
Композитор(и) Владимир Шимунек
Погон LS3D
Последна верзија 1.2
Подлоги Microsoft Windows, PlayStation 2, Xbox
Датум на издавање 28 август, 2002
Жанр(ови) Пукач од трето лице
Режим(и) Самостоен
Медиум 3 ЦД-а , 1 ДВД
Побарувања Windows
  • Процесор: PIII 500 или соодветен
  • РАМ: 96 MB
  • Видео-меморија: 32 MB
  • Место на тврд диск: 1800 MB
Начин на
контролирање
Windows
  • Тастатура и глувче, гејмпад

Mafia: The City of Lost Heaven е пукачка видеоигра од трето лице првично изработена за ЛС, издадена во 2002, а во 2004 година се направени верзии и за Sony PlayStation 2 и Microsoft Xbox. Изработена е од чешката компанија Illusion Softworks и издадена е од Gathering of Developers. Играта му овозможува на играчот да игра улога на криминалец кој треба да извршува разни задачи за да напредува во играта. Критичарите ѝ дадоа одлични оценки на играта, како и играчите. До 12 март, 2008, Mafia има продадено 2 милиони копии, според Take-Two Interactive.[1][2]

На 21 август, 2007, Take-Two Interactive ја најави Mafia II[3] на конвенцијата за игри во Лајпциг, под изразботка на 2K Czech.

Играчот оди по улица во Њуарк.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Мет Мартин (2008-03-12). „Grand Theft Auto series has sold 66 million units to date“. GamesIndustry.biz. Посетено на 2008-04-01.
  2. „Recommendation of the Board of Directors to Reject Electronic Arts Inc.'s Tender Offer“ (PDF). Take-Two Interactive Software, Inc. 2008-03-26. стр. 9. Архивирано од изворникот (PDF) на 2008-04-08. Посетено на 2008-04-01.
  3. „Mafia 2 announced on 2K Games“. 2kgames.com. Архивирано од изворникот на 2013-11-27. Посетено на 2009-07-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со: