IC 356

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 356
Галаксијата IC 356 сликана со вселенскиот телескоп Хабл
Галаксијата IC 356 сликана со вселенскиот телескоп Хабл
Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 7 м 7,5 с
Деклинација -59° 28' 2"
Положбен агол 125°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,9' x 0,3'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 16 септември 1901
Други ознаки ESO 141-27, FGCE 1346, IRAS 19027-5932

IC 356галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 356 се споменува и како ESO 141-27, FGCE 1346, IRAS 19027-5932.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 септември 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 356 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] IC 356 има привидни димензии од 2,9' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 7 м 7,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -59° 28' 2".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 125°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 356 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62782.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]