Прејди на содржината

Halle Bailey

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хали Лин Бејли (родена е на 27 март 2000 година), позната е по мононим Хали, е американска пејачка и глумица. Таа е најпозната по тоа што е едната половина од музичкото дуо Chloe x Halle со својата сестра Клои Бејли, заедно со пет номинации за Греми од 2018 година. Фората службена како Скајлер во телевизискиот систем Grown-ish и донесе номинација за извонредна споредна женска награда во хумористичната серија на NAACP Image Awards 2020 . Таа ќе глуми во филмската адаптација од 2023 година на The Color Purple, а во годината ќе ја портретира Ариел во живо-акциониот филм на Дизни Малата сирена .

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Хали Лин Бејли е родена на 27 март 2000 година и израснала во Меблтон, Џорџија, со нејзината постара сестра Клои Бејли, подоцна се преселиле заедно во Лос Анџелес во средината на 2012 година.[1][2][3][4] Сестрите почнале да пеат откако Клои се усогласила со „ Мери имаше мало јагне “, додека нивната мајка ги извршуваше домашните работи. Тие, исто така, почнаа да пишуваат свои песни, учејќи да свират на инструменти преку гледање упатства на YouTube.[5] Нивниот татко и ко-менаџер, Даг Бејли,[6] кој „ги научил да прават сè самостојно“,[7] почнал да ги учи како да пишуваат песни на возраст од 8 и 10 години.[8]

Кариера[уреди | уреди извор]

2006–2016: Рана работа и договор за снимање[уреди | уреди извор]

Додека беше во Џорџија, Бејли играше помали глумечки улоги во филмови како што се „Радосен шум“ (2012), откако започна со глумечка кариера на 3-годишна возраст и телевизискиот филм на Дизни „Нека блесне“ (2012). Дуото отвори канал на YouTube на возраст од 11, односно 13 години, со насловна на песната „Најдоброто нешто што никогаш не сум го имала“ на Бијонсе. Нивното прво видео кое стана „вирално“ беше насловна на уште една песна на Бијонсе, Pretty Hurts. Тие за прв пат настапија како Клои и Хали кога поставуваа обвивки на поп песни на нивниот канал. Дуото го имаше своето деби во ток-шоуто кога се појавија на Елен Шоуто во април 2012 година. Во 2013 година, сестрите Бејли ја освоија сезоната 5 од The ​​Next Big Thing на Радио Дизни, при што тие се појавија камео во серијата на Дизни, Austin & Ally изведувајќи ја песната „Незапирлива“ следниот септември.

Во мај 2015 година, двете сестри беа во разговори да потпишат со Parkwood Entertainment, со договорите доставени до Врховниот суд на Менхетен, бидејќи двете сестри тогаш беа малолетни со детали дека тие „[би] добиле најмалку 60.000 долари и аванси што може да изнесуваат скоро 1 долар милиони ако направат најмалку шест албуми“.[9] Parkwood Entertainment, основана од Бијонсе, конечно ги потпиша во 2016 година за петгодишен договор,[10] станувајќи „[нејзини] први вистински музички наследници“, според NPR,[11] како и сметана за „чудо на Бијонсе“. " [12] Сестрите Бејли беа вклучени, заедно со Бијонсе, сестрите близначки Лиза-Каинде Дијаз и Наоми Дијаз, Амандла Стенберг и Зендаја [13] во клипот за слобода [7] во истоимениот визуелен албум на поранешната Бијонсе: Лимонада, кој премиерно беше прикажан на HBO во април 2016.[13]

2016-сега: Клои x Хали[уреди | уреди извор]

Хали со нејзината сестра Клои во 2018 година

Клои и Хали го направија своето професионално деби со ЕП- то, , кое беше објавено под Парквуд на 29 април 2016 година.[14] Дуото исто така беше претставено како отворање на европскиот дел од светската турнеја на Бијонсе, одржана помеѓу крајот на јуни и почетокот на август 2016 година.[6]

Речиси една година подоцна, дуото го објави својот критички микс, Ние двајца на 16 март 2017 година.[15] Микстејпот се најде на листата за најдобри R&B албуми за 2017 година на списанието Тркалачки камен .[16] На 29 декември 2017 година, дуото ја објави темата за ТВ серијата Пораснато, насловена „Grown“. Хали го играше Скајлар „Скај“ Форстер во повторливо својство во првата сезона пред да биде надградена во редовни серии почнувајќи од втората.[14] Таа ја напушти серијата на крајот на четвртата сезона, кога нејзиниот лик дипломираше на колеџ.[17] И „Grown“ и „The Kids Are Alright“ служеа како водечки и втор сингл, соодветно на деби студискиот албум на Клои х Хали, Децата се во ред, кој го објавија кон крајот на февруари 2018 година. Албумот беше споен со визуелен.[14] Клои и Хали го објавија својот деби студиски албум, Децата се во ред, на 23 март 2018 година, со признание од критичарите.[16][18] Нивниот сингл, „Warrior“, се појави и на саундтракот за филмот Брчка на време(2018), како и на нивниот деби албум.[14]

На 31 мај 2018 година, беше најавено дека тие ќе бидат воведниот чин на турнејата Во бегство II на Бијонсе и Џеј Зи во САД, заедно со диџеј Калед .[14] Дуото беа номинирани за две Греми награди во декември 2018 година, имено за најдобар нов изведувач и најдобар урбан современ албум (за Децата се во ред ).[16]

На 3 февруари 2019 година, изведбата на Клои и Хали на „ Америка убава “ на Супер Боул LIII беше пофалена од нивниот ментор Бијонсе покрај неколкуте вести.[19][20] Една недела подоцна, на 10 февруари 2019 година, дуото му оддаде почит на американскиот музичар Дони Хатавеј изведувајќи го неговиот сингл „ Каде е љубовта “ од 1972 година на 61-то годишно доделување на Греми награди .

На 12 јуни 2020 година, дуото го издаде својот очекуван втор албум, Безбожен час, со признание на критичарите.[21][22] Албумот дебитираше на 16-тото место на табелата на Билборд 200 со 24.000 продадени единици . „Do It“ стана и нивен прв влез на Billboard Топла 100, дебитирајќи на 83-то место, на табелата од 27 јуни 2020 година.[14]

Клои и Хали ја изведе американската државна химна на почетниот натпревар за сезоната НФЛ 2020 година во септември 2020 година [14] Дуото беше домаќин на наградите Гламур жени на годината во октомври 2020 година [23] Во ноември 2020 година, тие добија номинации за албум на годината, песна на годината, видео на годината, најдобра танцова изведба и наградата за текстописец на Ешфорд и Симпсон на музичките награди .[14] Тие исто така добија номинации за најдобар прогресивен ар-ен-би албум, најдобра ар-ен-би песна и најдобра традиционална ар-ен-би изведба на претстојните 63-ти годишни награди Греми .[14] Тие ја изведоа „Бебе девојчеl“ на церемонијата на Билборд Жените во музиката во 2020 година, каде Бијонсе им ја врачи наградата „Ѕвезда во подем“.[14][14]

2019-сега: Соло потфати[уреди | уреди извор]

На 3 јули 2019 година, Дизни објави дека Бејли ја добил улогата на принцезата Ариел во претстојниот римејк на „Малата сирена “ во живо, кој ќе го режира Роб Маршал .[24] Таа ќе ја сними и изведува и саундтракот за филмот.[25] Режисерот Роб Маршал рече во изјавата: „По опсежна потрага, беше сосема јасно дека Хали ја поседува таа ретка комбинација на дух, срце, младост, невиност и супстанција - плус славен глас за пеење - сите суштински квалитети неопходни за да ја игра оваа иконична улога. “,[26] Кастингот на Бејли како Ариел предизвика контроверзии, при што некои тврдеа дека давање на Афроамериканец во улогата на Ариел било неверно на оригиналниот лик.[27][28][29] Дизни и одговори на јавноста со отворено писмо во кое го брани нивниот кастинг.[30] Џоди Бенсон, оригиналната гласовна глумица на Ариел, исто така го бранеше кастингот на Бејли, велејќи: „Најважно е да се раскаже приказната“ и дека „духот на ликот е она што навистина е важно“.[31]

На 1 октомври 2021 година, Бејли го направи своето деби соло изведба со изведба на песната на Дизни „ Можеш ли да ја почувствуваш љубовта Тонигt “, во телевизискиот настан „Најволшебната приказна на Земјата: 50 години од Волт Дизни светот “, која го прослави Дизни 50-годишнина на светот .[32]

Уметност[уреди | уреди извор]

Влијанија[уреди | уреди извор]

Музичките влијанија на Бејли дојдоа од џезот и слушањето на Били Холидеј уште од мали нозе.[33] Таа ја наведе пејачката како едно од главните влијанија врз нејзиниот вокал.[8] Покрај нејзиното пеење, таа свири на гитара.[34]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Забавите на Бејли вклучуваат пливање, трчање и возење велосипед [34] како и изработка на обетки и ѓердани со мониста, кои почнала да ги продава на

во април 2021 година,[35] и следниот мај, посвоила мачка по име Посејдон.[36] Бејли живее во Северен Холивуд, Лос Анџелес со нејзината сестра.[9] Кон крајот на 2021 година, таа започна да се забавува со раперот и Јутјубер ДДГ .[37]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Wood, Mikael (June 23, 2016). „Destiny's next children? How Beyoncé helped propel Chloe x Halle to the BET Experience“. Los Angeles Times. ISSN 0458-3035. Посетено на August 5, 2020.
 2. Dennis, Ryan; Amiker, Francesca (August 27, 2018). „Georgia's own Chloe x Halle's epic homecoming visit“. WXIA-TV. Посетено на December 4, 2020.
 3. Vultaggio, Maria (June 29, 2020). „Chloe x Halle Bailey Praise Their Parents on Instagram“. Heavy. Посетено на August 6, 2020.
 4. Bruner, Raisa (March 23, 2018). „Beyoncé Protégés Chloe x Halle Are Here to Prove That The Kids Are Alright“. Time. ISSN 0040-781X. Посетено на August 5, 2020.
 5. Fox, Killian; Morris, Damien; Cragg, Michael; Bromwich, Kathryn; Snapes, Laura; Rogers, Jude (September 4, 2016). „20 under 20: music's teenage talent“. The Guardian. ISSN 1756-3224. Архивирано од изворникот на January 31, 2021. Посетено на October 11, 2021.
 6. 6,0 6,1 Fonseca, Selma (August 25, 2016). „Beyonce Proteges Chloe x Halle Ready Debut LP, Brandi Glanville Denied at GNR Show & More Inside Scoop“. Billboard. ISSN 0006-2510. Архивирано од изворникот на August 25, 2016. Посетено на March 25, 2022.
 7. 7,0 7,1 Grow, Kory; Hughes, Hilary; Levy, Joe; Newman, Jason; Brittany, Spanos; Syme, Rachel (May 25, 2016). „10 New Artists Defining the Sound of Now“. Rolling Stone. ISSN 0035-791X. Архивирано од изворникот на May 9, 2019. Посетено на October 11, 2021.
 8. 8,0 8,1 Празен навод (help)
 9. 9,0 9,1 Ross, Barbara; Slattery, Denis (May 2, 2015). „Beyoncé's management company offers 3 teens contracts that could make them millionaires“. New York Daily News. OCLC 9541172. Архивирано од изворникот на June 3, 2021. Посетено на August 26, 2021. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:3“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 10. Heil, Emily (March 28, 2016). „The Carters are here: Beyonce, Jay Z and Blue Ivy are at the White House egg roll“. The Washington Post. ISSN 0190-8286. Архивирано од изворникот на March 28, 2016. Посетено на August 26, 2021.
 11. Young, Cate (June 23, 2020). „Chloe x Halle Have Taken Beyoncé's Most Important Lesson To Heart“. NPR. Архивирано од изворникот на June 21, 2021. Посетено на August 26, 2021.
 12. Kennedy, Kalee (April 28, 2016). „Beyoncé's "Lemonade": A Celebration of Black Womanhood and Its Complexities“. The Wesleyan Argus. Архивирано од изворникот на April 30, 2016. Посетено на October 11, 2021.
 13. 13,0 13,1 Hess, Amanda (April 27, 2016). „Warsan Shire, the Woman Who Gave Poetry to Beyoncé's 'Lemonade'. The New York Times. ISSN 1553-8095. Архивирано од изворникот на April 23, 2021. Посетено на October 11, 2021.
 14. 14,00 14,01 14,02 14,03 14,04 14,05 14,06 14,07 14,08 14,09 14,10 Празен навод (help)
 15. Feeney, Nolan (March 17, 2017). „Beyoncé Proteges Chloe x Halle Drop 'The Two of Us' Mixtape“. PEOPLE.com. Посетено на October 30, 2021.
 16. 16,0 16,1 16,2 Празен навод (help)
 17. Ausiello, Michael (March 24, 2022). „grown-ish Shake-Up: 6 Original Cast Members Exiting Ahead of Season 5“. TVLine. Посетено на March 24, 2022.
 18. „Chloe x Halle: The Kids Are Alright“. Pitchfork. Посетено на October 30, 2021.
 19. Sager, Jessica (February 3, 2019). „Gladys Knight, Chloe x Halle dazzle with Super Bowl performances“. Fox News. Посетено на October 30, 2021.
 20. „Beyoncé "Proud" Of Chloe X Halle At Super Bowl“. GRAMMY.com. February 5, 2019. Посетено на October 30, 2021.
 21. Ungodly Hour by Chloe x Halle, Посетено на October 30, 2021
 22. „Chloe x Halle Release New Album 'Ungodly Hour' f/ Swae Lee and Mike Will Made-It“. Complex. Посетено на October 30, 2021.
 23. „Here's How to Watch Glamour's Women of the Year Film“. Glamour. October 15, 2020. Посетено на October 30, 2021.
 24. Galuppo, Mia; Kit, Borys (July 3, 2019). „Disney Finds 'Little Mermaid' Star in Singer Halle Bailey“. The Hollywood Reporter. Архивирано од изворникот на July 3, 2019. Посетено на July 3, 2019.
 25. Rearick, Lauren (January 16, 2020). „Halle Bailey Updated "Little Mermaid" Fans About What It's Like Recording the Music“. Teen Vogue. ISSN 1540-2215. Посетено на August 5, 2020.
 26. „Halle Bailey Cast As Ariel In Disney's Live-Action 'The Little Mermaid' (англиски). July 3, 2019. Архивирано од изворникот на September 7, 2020. Посетено на August 14, 2019.
 27. Yasharoff, Hannah (August 7, 2019). „Halle Bailey breaks her silence on 'Little Mermaid' casting backlash: 'I don't pay attention to the negativity'. USA Today. ISSN 0734-7456. Архивирано од изворникот на February 15, 2020. Посетено на February 9, 2020.
 28. Fernandez, Alexia (June 11, 2020). „Halle Bailey On Overcoming Racism After The Little Mermaid Casting: 'Just Keep Pushing'. People. ISSN 0093-7673. Посетено на August 5, 2020.
 29. „Halle Bailey responds to Little Mermaid criticism“. BBC News (англиски). August 8, 2019. Посетено на August 5, 2020.
 30. Chiuclose, Allyson (July 9, 2019). 'Ariel...is a mermaid': Disney network defends casting black actress in live-action remake of classic film“. The Washington Post. ISSN 0190-8286. Посетено на August 5, 2020.
 31. „Jodi Benson (original Ariel) defends Halle Bailey's casting in The Little Mermaid“. Inside the Magic. July 8, 2019. Архивирано од изворникот на September 7, 2020. Посетено на September 18, 2019.
 32. „Halle Bailey delivers stunning performance during Disney World anniversary event“. TheGrio. October 2, 2021. Посетено на October 29, 2021.
 33. Yuan, Jada (May 3, 2016). „Meet the First Superstars of the Beyoncé Generation“. Vulture. ISSN 1696-652X. Посетено на August 5, 2020.
 34. 34,0 34,1 „Meet the Bailey Sisters“. Citrus County Chronicle. January 30, 2013. стр. C3. Посетено на August 26, 2021. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:1“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 35. Nieves, Bianca (April 13, 2021). „Halle Bailey Just Launched an Etsy Jewelry Store“. Teen Vogue. ISSN 1540-2215. Архивирано од изворникот на April 20, 2021. Посетено на August 26, 2021.
 36. Alter, Rebecca (May 8, 2021). „Professional Mermaid Halle Bailey Adopted a Cat Named Poseidon“. Vulture. Vox Media. Архивирано од изворникот на May 9, 2021. Посетено на August 26, 2021.
 37. Blanchet, Brenton (March 28, 2022). „DDG Confirms Relationship With Halle Bailey in Sweet Birthday Post:'Love You Forever'. Complex. Посетено на July 3, 2022.