Fox Crime

Од Википедија — слободната енциклопедија

Fox Crime (Фокс Крајм) е телевизиска мрежа, основана од групата Фокс, која се емитува низ неколку земји во Европа, Австралија, Африка и Азија, како што се Италија, Португалија, Србија, Бугарија и Турција. Неговиот програм вклучува бројни телевизиски серии, ситкоми и филмови, меѓу другите, поврзани со криминал, хорор и истрага.

Истиот беше пуштен во тек во Италија на 31 октомври 2005 година,Бугарија на 13 октомври 2006 година, Португалија на 28 септември 2007 година, Хонгконг на 3 мај 2006 година, Сингапур на 2 октомври 2006 година и во Виетнам на 29 октомври 2007 година. Fox Crime исто така беше пуштен во тек на Филипините на 1 јануари 2008 година на Sky Cable. Во Индонезија, каналот беше достапен преку Индовизија во средината на 2008 година. Подоцна,тој беше пуштен во тек и во Тајланд на 29 јули 2008 година. Во 2017 година, Fox crime е достапен во регионот MENA преку AD Drama HD и преку Elife во Обединетите Арапски Емирати.

Каналот FX и BabyTV биле пуштени заедно во тек во Индија на 25 март 2009 година. Фокс Каналите во Индија добиле три лични права од Министерството И&Б на Индија за трите канали на 12 март 2009 година. Сепак, Индија и Шри Ланка во моментов користат Азиски содржини. Fox Crime HD беше лансиран во Азија во мај 2010 година преку АзијаСат 5, во Летонија беше лансиран заедно со Фокс Лајф и Национален географски канал на 1 октомври 2011 година. Во 2013 година каналот беше лансиран во Африка како дел од СтарСат. Каналот во Африка официјално се затвори на 30.09.2016 година.

Програма[уреди | уреди извор]

 • Тело на докажување (Бугарија)
 • Збег кралеви
 • Трговска размена
 • Братство
 • Замокот
 • COPS
 • Криминални умови
 • Детроит 1-8-7
 • Декстер
 • Надеж на извори
 • Метежот
 • Гладниците
 • Патник
 • Лас Вегас
 • Закон и ред
 • Закон и ред: Криминална намера
 • Закон и ред: Единица за специјални жртви
 • Недостасува
 • Монах
 • Месечината
 • Night Guard
 • Ноќна сталкер
 • Numb3rs
 • Бегство од затвор
 • Регенеза
 • Република Дојл
 • Романцо криминале - Ла серија (Бугарија)
 • Шетланд (Португалија)
 • Sonic Underground
 • Кодексот на Чикаго
 • Округот
 • Убиството
 • Killpoint
 • Слушачот
 • Практиката
 • Сопранови
 • The Walking dead
 • Несомнено
 • Видеа од најлудите полициски полиции во светот
 • Breakout Kings
 • Bull
 • Common Law
 • CSI: Истражување на сцената за криминал
 • CSI: Мајами
 • CSI: NY
 • Татковина
 • Jo
 • Лутер
 • NYC22
 • Medium
 • МекГивер
 • NCIS
 • НЦИС: Лос Анџелес
 • Ајкула
 • Кодексот на Чикаго
 • Гладниците
 • Убиството
 • Вегас

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Fox Crime (Австралија)
 • Fox Crime (Азија)
 • Fox Crime (Италија)
 • Fox Crime (Шпанија)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]