Живи мртовци (ТВ серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Живи мртовци е американска серија од жанрот хорор драма на Френк Дарабонт, која е работена врз основа на стрип-серија со истото име на Роберт Киркман, Тони Мур, и Чарли Адлард. Ендру Линколн ја игра главната улога,, заменик шериф Рик Гримс,[1]  кој се буди од кома и открива дека светот го зазеле зомби, наречени „шетачи".[2] 

Голем дел од серијата се одвива во Атланта, околу зоната на метрото, и блиската околина. Подоцна, дејството преоѓа во други делови на земјата, вклучувајќи ја Александрија, Вирџинија.[2][3]

Премиерата на Живи мртовци во САД била на 31 октомври 2010.[4] Серијата ја доживува седмата сезона од 16 епизоди, која започнува премиерно да се прикажува на 23 октомври 2016.[5][6]

Преглед на сезони[уреди | уреди извор]

Сезона Епизоди Почеток Крај
1 (2010) 6 31 октомври 2010 5 декември 2010
2 (2011) 13 16 октомври 2011 18 март 2012
3 (2012) 16 18 октомври 2012 31 март 2013
4 (2013) 16 13 октомври 2013 30 март 2014
5 (2014) 16 12 октомври 2014 29 март 2015
6 (2015) 16 11 октомври 2015 3 април 2016
7 (2016) 16 23 октомври 2016 2 април 2017

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rick Grimes“. AMC. конс. March 29, 2012. a small-town sheriff's deputy  More than one of |accessdate= и |access-date= specified (помош)
  2. 2,0 2,1 „The Walking Dead“. AMC. конс. July 7, 2015.  More than one of |accessdate= и |access-date= specified (помош)
  3. Ross, Dalton (August 11, 2015). „Will we ever see winter on The Walking Dead?“. Entertainment Weekly. конс. August 11, 2015.  More than one of |accessdate= и |access-date= specified (помош)
  4. The Walking Dead Premieres Halloween; Comic-Con Trailer Now Online“. AMC. August 24, 2010. конс. August 24, 2010. 
  5. Goldberg, Lesley (October 30, 2015). 'The Walking Dead' Renewed for Seventh Season“. The Hollywood Reporter. конс. October 30, 2015. 
  6. Holloway, Daniel (July 22, 2016). „The Walking Dead Season 7 Trailer: More Negan, First Look at King Ezekiel“. Variety. конс. July 22, 2016.