Живи мртовци (ТВ серија)

From Википедија
Jump to navigation Jump to search

Живи мртовци е американска серија од жанрот хорор драма на Френк Дарабонт, која е работена врз основа на стрип-серија со истото име на Роберт Киркман, Тони Мур, и Чарли Адлард. Ендру Линколн ја игра главната улога,, заменик шериф Рик Гримс,[1]  кој се буди од кома и открива дека светот го зазеле зомби, наречени „шетачи".[2] 

Голем дел од серијата се одвива во Атланта, околу зоната на метрото, и блиската околина. Подоцна, дејството преоѓа во други делови на земјата, вклучувајќи ја Александрија, Вирџинија.[2][3]

Премиерата на Живи мртовци во САД била на 31 октомври 2010.[4] Серијата била номинирана за повеќе награди.[5][6]

Преглед на сезони[edit | edit source]

Главните глумци од серијата на панел дискусија, јули 2017г.
Сезона Епизоди Почеток Крај
1 (2010) 6 31 октомври 2010 5 декември 2010
2 (2011) 13 16 октомври 2011 18 март 2012
3 (2012) 16 18 октомври 2012 31 март 2013
4 (2013) 16 13 октомври 2013 30 март 2014
5 (2014) 16 12 октомври 2014 29 март 2015
6 (2015) 16 11 октомври 2015 3 април 2016
7 (2016) 16 23 октомври 2016 2 април 2017
8 (2017) 16 22 октомври 2017 15 април 2018
9 (2018) 16 7 октомври 2018 15 април 2019
10 (2019) x 6 октомври 2019[7] ?

Наводи[edit | edit source]

  1. „Rick Grimes“. AMC. конс. March 29, 2012. a small-town sheriff's deputy  More than one of |accessdate= и |access-date= specified (помош)
  2. 2,0 2,1 „The Walking Dead“. AMC. конс. July 7, 2015.  More than one of |accessdate= и |access-date= specified (помош)
  3. Ross, Dalton (August 11, 2015). „Will we ever see winter on The Walking Dead?“. Entertainment Weekly. конс. August 11, 2015.  More than one of |accessdate= и |access-date= specified (помош)
  4. The Walking Dead Premieres Halloween; Comic-Con Trailer Now Online“. AMC. August 24, 2010. конс. August 24, 2010. 
  5. AMC (8 декември 2010). "AMC Garners Six WGA Award Nominations for Acclaimed Original Dramas "Mad Men," "Breaking Bad" and "The Walking Dead"". Соопштение за печат.  посет. 9 декември 2010 г
  6. Reiher, Andrea (December 14, 2010). „2011 Golden Globes nominations: 'Glee,' '30 Rock' lead TV nominations“. Zap2it. Архивирано од изворникот на December 17, 2010. конс. December 14, 2010.  Unknown parameter |url-status= ignored (помош)
  7. Lussier, Germain (February 4, 2019). „The Walking Dead Shambles Into a Season 10 Renewal“. io9. конс. February 4, 2019.