Can't Take Me Home

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Can't Take Me Home“
Студиски албум од P!nk
Издаден4 април 2000 (САД)
18 септември 2000 (Обединето Кралство)
Снимен1999
ЖанрR&B, Поп
Траење54:21 (интернационална верзија)
65:32 (верзија во Обединетото Кралство)
Издавачка куќаLaFace
ПродуцентКевин "She'kspere" Бригс, Babyface, Стив "Rhythm" Кларк, Кенди Бурус, Теренс "Tramp Baby" Абни, Дарил Симонс, Трики Стјуард, Дерон Џоунс
P!nk — Хронологија
Can't Take Me Home
(2000)
Missundaztood
(2001)
Издадени песни од Can't Take Me Home
 1. "There You Go"
  Издадена: 8 февруари 2000
 2. "Most Girls"
  Издадена: 19 септември 2000
 3. "You Make Me Sick"
  Издадена: 13 февруари 2001

Can't Take Me Home е првиот албум од американската пејачка Пинк, издаден во САД на 4 април 2000 година од издавачката куќа LaFace. Во албумот се наоѓаат три синглови („There You Go“, „Most Girls“, и „You Make Me Sick“) и се искачил на 26-то место на Билборд 200 во САД. Продуценти на албумот се Кевин „She'kspere“ Бригс, Babyface, Стив „Rhythm“ Кларк, Кенди Бурус, Теренс „Tramp Baby“ Абни, Дарил Симонс, Трики Стјуард, Дерон Џоунс. Пинк помогнала во пишувањето на седум од песните во албумот. Овој албум имал R&B звук, но понатамошните албуми на Пинк имале поп-рок звук. Албумот има продадено 2 милиони копии во САД и 5 милиони копии ширум светот.

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. „Split Personality“ - 4:01
 2. „Hell wit Ya“ - 2:58
 3. Most Girls“ - 4:59
 4. There You Go“ - 3:23
 5. You Make Me Sick“ - 4:08
 6. „Let Me Let You Know“ - 4:45
 7. „Love Is Such a Crazy Thing“ - 5:14
 8. „Private Show“ - 4:15
 9. „Can't Take Me Home“ - 3:39
 10. „Stop Falling“ - 5:51
 11. „Do What U D“ - 3:58
 12. „Hiccup“ - 3:32
 13. „Is It Love“ - 3:38

Бонус песни[уреди | уреди извор]

 1. "There You Go (Sovereign Микс – 6:20
 2. "Most Girls (X-Men Vocal Микс) – 4:52

Табели[уреди | уреди извор]

Табела (2000) Највисока
позиција
Австралија 10
Белгија Ultratop 50 Албуми (Валонија) 48
Канада 20
Холандија 58
Германија 85
Ирска 23
Нов Зеланд 12
Обединето Кралство 13
U.S. Билборд 200 26
U.S. Билборд Топ Р&Б/Хип-Хоп Албуми 23

Сертификации[уреди | уреди извор]

Територија Сертификатор Сертификација Продажба
Австралија ARIA 2× платинум[1] 140,000+
Канада CRIA 2× платинум[2] 200,000+
Обединето Кралство BPI Платинум[3] 500,000+
САД RIAA 2× платинум 2,000,000+

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. http://aria.com.au/pages/httpwww.aria.com.aupagesARIACharts-Accreditations-2009Albums.htm
 2. „Gold & Platinum Certification – July 2001“. Canadian Recording Industry Association. Посетено на 2010-08-17.
 3. Platinum Awards Content