Трики Стјуарт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трики Стјуарт Tricky Stewart
Родено имеКристофер Алан Стјуарт
Познат(а) и какоТриксстер, Ц. „Трики“ Стјуарт
Роден(а)4 јануари 1974 (1974-01-04) (49 г.)
Маркам, Илиноис
ЖанровиР&Б, хип-хоп, алтернативен хип-хоп, поп рап
ЗанимањаМузика импресарио, извршен продуцент, музички продуцент, музички аранжер,
композитор, поседувач на музички студија, музичар
Период на активност1992–сега
СоработнициT.I., The-Dream, Кјара, Кети Пери, Кристина Агилера, Electrik Red, Џес Меккартни, Џенифер Лопез, Блу Кантрел, Мија, Мери Џ. Блиџ, Мараја Кери, Селин Дион, Ашер, Бритни Спирс, Џастин Бибер, Ријана, Утада и Шон Десман
Трики Стјуарт во 2020
Трики Стјуарт во 2020

Кристофер „Трики“ Стјуарт (анг. Christopher „Tricky“ Stewart; роден 4 јануари 1974) е американски текстописец, музички издавач, извршен продуцент и поседувач на музички студија. Во кариера од 16 години, Стјуарт, со компанијата RedZone Entertainment, е одговорен за повеќе од 25 милиони музички продажби.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 2008 Business Wire "UOMO Media Signs International Management Dear With Grammy Nominated Tricky Stewart and RedZone Entertainment