Try This

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Try This“
Студиски албум од Пинк
Издаден10 ноември, 2003 (ОК)
11 ноември, 2003 (САД)
Снимен2002–2003
ЖанрПоп рок, рок, R&B
Траење53:00 (издание во САД)
55:48 (Еврошско издание)
Издавачка куќаArista
ПродуцентЏон Филдс, Тим Армстронг, Билимен, Q-Tip, Линда Пери, Дејмон Елиот, Вилијам Орбит
Пинк — Хронологија
Missundaztood
(2001)
Try This
(2003)
I'm Not Dead
(2006)
Издадени песни од Try This
 1. "Trouble"
  Издадена: 8 септември, 2003
 2. "God is a DJ"
  Издадена: 26 јануари, 2004
 3. "Last to Know"
  Издадена: мај, 2004

Try This е третиот студиски албум од поп пејачката Пинк. Издаден е на 11 ноември, 2003. Од албумот се издвоиле сингловите „Trouble“, „God Is a DJ“ и „Last to Know“, а исто така тоа е и нејзиниот прв албум кој добил предупредување од Parental Advisory. Try This воедно е и најслабо продаваниот албум на Пинк до денеска, со повеќе од 700,000 копии[1] во САД и преку 3 милиони копии ширум светот. Албумот добил платинум од RIAA со еден милион транспортирани копии во САД. Try This исто така е и последниот албум на Пинк во соработка со Arista.

Синглови[уреди | уреди извор]

Официјални синглови
Промоционални синглови
 • „Humble Neighborhoods“
 • „Catch Me While I'm Sleeping“

Список на песни[уреди | уреди извор]

Бр. НасловТекстописциПродуцент(и) Траење
1. Trouble“  Тим Армстронг, Пинк  3:13
2. God Is a DJ“  Мен, Џонатан С. Дејвис, Пинк  3:46
3. Last to Know“  Армстронг, Пинк  4:03
4. „Tonight's the Night“  Армстронг, Пинк  3:56
5. „Oh My God“ (со Peaches)Армстронг, Мерил Нискер, Пинк  3:44
6. „Catch Me While I'm Sleeping“  Линда Пери, Пинк  5:03
7. „Waiting for Love“  Паул Ил, Брајан Маклеод, Пери, Пинк, Ерик Шермерхорн  5:28
8. „Save My Life“  Армстронг, Пинк  3:16
9. „Try Too Hard“  Пери, Пинк  3:14
10. Humble Neighborhoods“  Армстронг, Пинк  3:52
11. „Walk Away“  Армстронг, Пинк  3:39
12. „Unwind“  Армстронг, Пинк  3:14
13. Feel Good Time“  Вилијам Орбит  3:56
14. „Love Song“  Дејмон Елиот, Пинк  2:29

Ограничено издание бонус ДВД[уреди | уреди извор]

 1. Слики на Пинк Фото галерија на која се наоѓаат слики од фото снимањето на Try This.
 2. Текстови на албумот Текстовите се принтирани на албумот.
 3. Повеќето Лица на Пинк Интервју со Пинк за правењето на албумот.
 4. Убав Животен Стил Поглед на животот на Пинк зад сцените.
 5. „Trouble“ - Музичко видео - 3:32

Табели[уреди | уреди извор]

Табела (2003)[2] Највисока
позиција
Швајцарска Табела за Албуми 1
Австриска Табела за Албуми 2
Германска Табела за Албуми 2
Британска Табела за Албуми 3
Австралиска Табела за Албуми 8
Канадска Табела за Албуми 8
Ирска Табела за Албуми 8
Холандска Табела за Албуми 8
Шведска Табела за Албуми 8
САД Билборд 200 9
Белгиска Табела за Албуми (Фландрија) 9
Француска Табела за Албуми 12
Данска Табела за Албуми 16
Новозеландска Табела за Албуми 24
Белгиска Табела за Албуми (Валонија) 26
Финска Табела за Албуми 39

Табела Сертификација Продажби
Австралија ARIA 2x Платинум 140,000
Австрија IFPI Злато 15,000
Канада CRIA Платинум 100,000
Германија IFPI Платинум[3] 200,000
Франција Злато 100,000
Норвешка IFPI Gold 20,000
Русија Злато[4] 10,000
Швајцарија IFPI Платинум 40,000
Обединето Кралство BPI Платинум[5] 500,000
САД RIAA Платинум 1,000,000


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Pink Not Embarrassed By ‘Try This’ Sales Failure“. popdirt.com. 2006-04-02. конс. 2011-02-08. 
 2. Steffen Hung. „P!nk - Try This“. swisscharts.com. конс. 2011-02-08. 
 3. „База на податоци за златни и платински албуми“. Сојузна музичка индустрија. конс. 2010-02-18.  (германски)
 4. Russian Album Certifications
 5. BPI - Certified Awards - Search Pink