Missundaztood

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Missundaztood“
Студиски албум од Пинк
Издаденноември 20 2001 (2001-11-20)
Снимен2001
ЖанрПоп
Поп рок
R&B
Траење55:20
Издавачка куќаArista
ПродуцентДалас Остин, Линда Пери, Скот Сторч
Пинк — Хронологија
Can't Take Me Home
(2000)
Missundaztood
(2001)
Try This
(2003)
Издадени песни од Missundaztood
 1. "Get the Party Started"
  Издадена: 9 октомври, 2001
 2. "Don't Let Me Get Me"
  Издадена: 19 февруари, 2002
 3. "Just Like a Pill"
  Издадена: 10 јуни, 2002
 4. "Family Portrait"
  Издадена: 17 декември, 2002

Missundaztood (стилизирано и како M!ssundaztood) е името на вториот студиски албум од американската пејачка-текстописец Пинк. Албумот е издаден кон крајот на 2001 година ширум светот и има добиено голем успех. За разлика од претходниот албум на Пинк, овој албум бил ориентиран кон поп рок музиката.

Сингловите на албумот добиле голем број на позитивни критики од обожавателите и критичарите. Синглови од албумот се:"Get the Party Started", "Don't Let Me Get Me", "Just Like a Pill,", а исто така и синглот, "Family Portrait", кој е напишан за разделбата на нејзините родители.

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. „M!ssundaztood“ - 3:36
 2. Don't Let Me Get Me“ - 3:31
 3. Just Like a Pill“ - 3:57
 4. Get the Party Started“ - 3:11
 5. „Respect“ - 3:25 (со Скреч)
 6. „18 Wheeler“ - 3:44
 7. Family Portrait“ - 4:56
 8. „Misery“ - 4:33 (со Стивен Тајлер)
 9. „Dear Diary“ - 3:29
 10. „Eventually“ - 3:34
 11. „Lonely Girl“ - 4:21 (со Линдa Пери)
 12. „Numb“ - 3:06
 13. „Gone to California“ - 4:34
 14. „My Vietnam“ - 5:19

Надворешни врски[уреди | уреди извор]