1986 во музиката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во музиката (Табела)
1976197719781979198019811982 •   
198319841985 1986 198719881989
   1990199119921993199419951996
Поврзан временски период или предмет
1983198419851986198719881989
1950-тите1960-тите1970-тите1980-тите1990-тите2000-тите2010-тите
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1986 година во музиката содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]