12 март (настани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1365  Отворен е Виенскиот универзитет — една од најстарите установи од овој вид во светот.
1912  Американскиот капетан Алберт Бери го извел првиот скок со падобран од авион.
1935  Персија го доби новото официјално име на земјата — Иран.
2003  Во Белград е извршен атентат врз српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ.