Шахот во 1944 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Години во шахот
Поврзани теми од периодот

1944 во шахот содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

  • 27 јуни - Вера Менчик (р. 1906), руска, чешка и британска шахистка, поранешна и прва светска првенка (1927-1944)