Шахот во 1941 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Години во шахот
Поврзани теми од периодот

1941 во шахот содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

  • 3 мај - Нона Гаприндашвили, грузиска шахистка, прва жена во историјата со титулата велемајстор, поранешна светска првенка (1962-1978)

Полинале[уреди | уреди извор]