Чигоќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чигоќ
Село
Штркови во Чигоќ
Штркови во Чигоќ
Чигоќ is located in Хрватска
Чигоќ
Чигоќ
Местоположба на селото Чигоќ во рамките на Хрватска
Координати: 45°25′25″N 16°38′54″E / 45.42361° СГШ; 16.64833° ИГД / 45.42361; 16.64833
Држава Хрватска
ЖупанијаFlag of Sisak-Moslavina County.png Сисачко-мославинска
ОпштинаСисак
Население (2001)
 • Вкупно114
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Мреж. местоwww.cigoc.hr/

Чигоќ (хрватски: Čigoć) — село во областа Посавина во Хрватска. Чигоќ има околу 124 жители и припаѓа на општината Сисак. Селото се наоѓа во Природниот парк Лоњско Поле во Западна Славонија. Местото е особено познато по својата голема популација на штркови во долината на реката Сава и од 1994 година ја носи титулата европско село на штркот.

Жителите во селото се занимаваат со сточарство и со земјоделство.

Статистика на штркови[уреди | уреди извор]

Двојки на штркови: 39 пара и 54 младинци (најслаба година 2003), 45 (2000), 41 (1999), 44 пара и 188 младинци (најмногу во 1988 година), 31 (1968)

Гнезда на: дрвени куќи

Фестивал на штркот: 19 март на пристигнувањето на штрковите. Кон крајот на јуни секоја година се прославува Штроково (ден на штркот), како сеќавање на доделувањето на титулата „европско село на штркот“.

Партнер: Природен парк Лоњско Поле

Надворешни врски[уреди | уреди извор]