Прејди на содржината

Велика Полана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велика Полана
Velika Polana
Поглед на Велика Полана
Грб на Велика Полана
Велика Полана is located in Slovenia
Велика Полана
Велика Полана
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°34′18.9″N 16°20′49.7″E / 46.571917° СГШ; 16.347139° ИГД / 46.571917; 16.347139
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаВелика Полана
Површина
 • Вкупна7,6 км2 (2,9 ми2)
Надм. вис.&10000000000000166599999166,6 м
Население (2020)
 • Вкупно853
 • Густина110/км2 (290/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9225

Велика Полана (словенечки: Velika Polana) — населба во Општина Велика Полана во источна Словенија. Населбата е центар на општината Велика Полана. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.