Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Обршани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Обршани.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Обршанска
Местоположба

Координати 41°17′16″N 21°22′5″E / 41.28778° СГШ; 21.36806° ИГД / 41.28778; 21.36806Координати: 41°17′16″N 21°22′5″E / 41.28778° СГШ; 21.36806° ИГД / 41.28778; 21.36806
Место Обршани
Општина Кривогаштани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис

Успение на Пресвета Богородица — манастирска црква на Обршанскиот манастир во прилепското село Обршани, Македонија.[1][2]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа надвор од селото, источно од него, преминувајќи ја пругата за Сопотница.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Обршанска Парохија | Преспанско - Пелагониска Православна Епархија“. Посетено на 2022-01-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]