Обршанска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Обршанска парохија — македонска православна парохија, дел од Прилепското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата е со седиште во црквата „Св. Никола“ во Обршани и ги опфаќа селата Обршани, Пашино Рувци и Бела Црква. Парохиски свештеник е Ереј Дејан Соколески.[1]

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Никола“
(парохиски храм)
Обршани Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Бела Црква 24.jpg
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Обршани Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Обршани.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Пашино Рувци Црква „Св. Атанасиј“ - Пашино Рувци.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Пашино Рувци Црква „Св. Ѓорѓи“ - Пашино Рувци.jpg
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Бела Црква Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Бела Црква 11.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Обршанска парохија“. Преспанско-пелагониска епархија. Посетено на 4 јануари 2022.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°16′55″N 21°21′38″E / 41.28194° СГШ; 21.36056° ИГД / 41.28194; 21.36056