Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Бела Црква

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Бела Црква 11.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Обршанска
Местоположба

Координати 41°16′49″N 21°20′57″E / 41.28028° СГШ; 21.34917° ИГД / 41.28028; 21.34917Координати: 41°16′49″N 21°20′57″E / 41.28028° СГШ; 21.34917° ИГД / 41.28028; 21.34917
Место Бела Црква
Општина Кривогаштани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Голема Богородица
Архитектонски опис

Успение на Пресвета Богородица — главна селска црква во прилепското село Бела Црква, Македонија.[1][2]

Црквата се наоѓа до основното училиште, на излезот од селото во насока кон Обршани. Околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во источниот дел на селото, до основното училиште.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Не се знае кога е подигната, но мештаните пренесуваат дека таа постоела уште во времето на Крале Марко и дека по нејзините бели ѕидови, селото Бела Црква го добило своето име.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Обршанска Парохија | Преспанско - Пелагониска Православна Епархија“. Посетено на 2022-01-04.
  3. 3,0 3,1 Трифуноски; Јован Ф. (1998). Bitoljsko-Prilepska kotlina: antropogeografska proučavanja. Белград: Српска академија на науките и уметностите. ISBN 8670252678. OCLC 41961345.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]