ПУ „Јонче Смугрески“ - Бела Црква

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јонче Смугрески

Поглед на училиштето
Поглед на училиштето
Место
Општина: Општина Кривогаштани
Нас. место: Бела Црква
Адреса: с. Бела Црква
Местоположба

Основни информации
Основано: 1945
Број на ученици: 41
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Јонче Смугрески“ (официјално: Подрачно основно училиште „Јонче Смугрески“ - Бела Црква; скратено: ПОУ „Јонче Смугрески“) — подрачно основно училиште во селото Бела Црква, составен дел на истоименото училиште во селото Обршани.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Училиштето се наоѓа на самиот регионален пат 2339 на источниот дел од селото, во насока кон Обршани.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик во 4 паралелки со вкупно 41 ученик.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „За нас“. ОУ „Јонче Смугрески“ - Обршани. Посетено на 2022-01-04.

Координати: 41°16′48″N 21°20′59″E / 41.28000° СГШ; 21.34972° ИГД / 41.28000; 21.34972