Црква „Св. Ѓорѓи“ - Пашино Рувци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Црква „Св. Ѓорѓи“ - Пашино Рувци.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Обршанска
Местоположба

Координати 41°16′16.9″N 21°23′24.9″E / 41.271361° СГШ; 21.390250° ИГД / 41.271361; 21.390250Координати: 41°16′16.9″N 21°23′24.9″E / 41.271361° СГШ; 21.390250° ИГД / 41.271361; 21.390250
Место Пашино Рувци
Општина Кривогаштани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба 1991 - 1993
Осветување 1993
Ктитор Живко Кочоски
Архитектонски опис

Свети Ѓорѓи — главна манастирска црква на Пашинорувскиот манастир во прилепското село Пашино Рувци, Македонија.[1][2]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во источниот дел на селото Пашино Рувци, на оддалеченост од околу километар и пол од него.

Историја[уреди | уреди извор]

Според пишаните податоци, темелите на старата црква се откриени на 12 февруари 1991 година, а денешната црква е изградена и осветена на 8 мај 1993 година. Ктитор на црквата е Живко Кочоски.[3]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Манастирската црква „Свети Ѓорѓи“ во Пашино Рувци има крстовидна форма на градба, со централна купола и две помали куполи на јужниот и северниот дел.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Обршанска Парохија | Преспанско - Пелагониска Православна Епархија“. Посетено на 2022-01-09.
  3. „Манастир „Свети Георгиј", Пашино Рувци“. OLDPRILEP.COM. 2013-05-20. Посетено на 2018-12-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]