Црква „Св. Ѓорѓи“ - Пашино Рувци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Манастир „Свети Ѓорѓи“, односно „Свети Георгиј“ се наоѓа на километар и пол од прилепското село Пашино Рувци.

Според пишаните податоци, темелите на старата црква се откриени на 12 февруари 1991 година, а денешната црква е изградена и осветена на 8 мај 1993 година. Ктитор на црквата е Живко Кочоски.[1]

Манастирската црква „Свети Ѓорѓи“ во Пашино Рувци има крстовидна форма на градба, со централна купола и две помали куполи на јужниот и северниот дел.

Во дворот на манастирот се наоѓа импозантен конак.

Славата на манастирот е Ѓурѓовден, ден кога домаќините пречекуваат илјадници гости од Прилеп, прилепските села и ширум Македонија.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Манастир „Свети Георгиј", Пашино Рувци“. OLDPRILEP.COM. 2013-05-20. Посетено на 2018-12-19.
  2. markukule (2018-05-07). „Околу 4.000 верници вчера на Ѓурѓовден се помолија и прославија во манастирот Св. Георгиј во Пашино Рувци (ФОТО ГАЛЕРИЈА)“. Маркукуле. Посетено на 2018-12-19.