Црква „Св. Христофор“ - Крстоар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Христофор
Крстоарски манастир (3).jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Бистричка
Местоположба
Координати 40°59′19″N 21°20′29″E / 40.98861° СГШ; 21.34139° ИГД / 40.98861; 21.34139Координати: 40°59′19″N 21°20′29″E / 40.98861° СГШ; 21.34139° ИГД / 40.98861; 21.34139
Населено место Крстоар
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Христофор
Изградба XIX век
Завршено 1837
Архитектонски опис
Архитектонски тип еднокорабна
Портал „МПЦ“

Свети Христофор — главна манастирска црква на Крстоарскиот манастир во битолското село Крстоар.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена на околу 5,5 километри од градот Битола. До него води асфалтен пат, најпрвин до селото Крстоар. Од селото, асфалтниот пат продолжува во должина од еден километар, на моменти стрмен и тесен.[2]

Дополнително, до манастирот може да се пристигне и преку соседното село Буково, од каде преку црквата „Воведение на Пресвета Богородица“, води пешачка патека.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во четвртата декада од XIX век. Претрпела сериозна обнова во 1926 година.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Претставува прилично голема еднокорабна градба, со петстрана апсида на исток и влезови кон наосот од западната и северната страна, а директно во олтарниот простор може да се влезе преку посебната врата на југоисточната страна.[2]

Историјата на храмот е испишана на мермерната плоча на фасадата над северниот влез.[2]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Живопис се забележува и на надворешноста, односно има насликана претстава на Свети Христофор над западниот влез. Насликан е во медаљон, претставен во цел раст со повеќето негови атрибути. На рамото го носи малиот Христос, додека во едната рака држи копје, а со левата го придржува маченичкиот крст. Покрај тоа, запишана е 1926 година како година на сликање на претставата.[2]

Во храмот нема сочувано ѕидно сликарство од изградбата на црквата. Оној живопис што може да се сретне во апсидата на црквата и на темето од сводот, насликано е за време на нејзината обнова во 1926 година.[2]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Иконостасот во црквата бил направен во третата декада од XX век. Бил направен со три реда на икони, царски двери и високи врати на јужниот и на северниот дел.[2]

Во црквата се зачувани само неколку празнични икони од XIX век.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Историски фотографии

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 2,8 Палигора, Ристо (декември 2011). „Студија за манастирски туризам на Баба Планина“ (PDF) (македонски). Битола: Центар за развој на Пелагонискиот плански регион. конс. 29 април 2019. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]