Црква „Св. Спас“ - Летевци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црква „Св. Спас“ - Летевци 01.jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба
Координати 41°50′57″N 21°42′15″E / 41.84917° N; 21.70417° E / 41.84917; 21.70417Координати: 41°50′57″N 21°42′15″E / 41.84917° N; 21.70417° E / 41.84917; 21.70417
Населено место Летевци
Општина Петровец
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Вознесение Христово
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Спас — главна селска црква на селото Летевци, во околината на градот Скопје. Сместена е во самата средина на селото, а околу црквата се наоѓаат и помошни црковни објекти (трпезарија и соби за престој), како и камбанарија. На околу 50 метри од црквата завршува асфалтен пат кој води до селото.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]