Црква „Св. Никола“ - Катланово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Sv. Nikola Katlanovski (4).JPG

Црквата „Свети Никола“ во селото Катланово

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Местоположба
Населено место Катланово
Општина Петровец
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

'Свети Николамакедонски православен храм кој се наоѓа во селото Катланово, близу Скопје. Храмот се наоѓа во самиот центар на Катланово, помеѓу двете коловзни ленти на автопатот Скопје - Велес. До него е и главната автобуска станица во селото. Доминира со својата големина и убаво уредена градина.