Црква „Св. Атанасиј“ - Бадар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црква Св. Атанасиј - Бадар.JPG

Поглед кон црквата заедно со камбанаријата

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба

Координати 41°51′47″N 21°41′22″E / 41.86306° СГШ; 21.68944° ИГД / 41.86306; 21.68944Координати: 41°51′47″N 21°41′22″E / 41.86306° СГШ; 21.68944° ИГД / 41.86306; 21.68944
Место Бадар
Општина Петровец
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Архитектонски опис

Свети Атанасиј — главна селска црква на селото Бадар, во околината на градот Скопје. Сместена е на рид над селото, а околу црквата се наоѓаат и помошни црковни објекти, како и камбанарија. Од селото води асфалтен пат до самиот влез на црквата.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]