Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Дивље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Uspenie Bogorodicno od Divle6.JPG

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба

Координати 41°55′38.8″N 21°46′14.8″E / 41.927444° СГШ; 21.770778° ИГД / 41.927444; 21.770778Координати: 41°55′38.8″N 21°46′14.8″E / 41.927444° СГШ; 21.770778° ИГД / 41.927444; 21.770778
Место Ракотинци
Општина Сопиште
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 1603 - 1604
Живопис 1604
Архитектонски опис
Стил еднокорабен

Св. Илија — главна црква во скопското село Дивље, Општина Петровец. Му припаѓа на Северноскопското архијерејско намесништво во Скопската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е сместена во центарот на селото. Изградена е и живописана во 1603 – 1604 година според натпис на северниот олатерн ѕид. Обновена е во втората половина на XIX век и одново живописана. Старите фрески се делумно разоткриени во 1958 г. Во олтарниот простор, зад преградата на иконостасот е претставено Видението на Петар Александриски, до чиј натпис е откриена и годината на сликање. Ктиторските портрети са на јужниот ѕид. Нивната облека се разликува од онаа на познатите портрети до XIV век. Облечени се едноставно, без украси. Единствен показател за нивниот статус се капата на мажот и шарената капа на сопругата заедно со големите обетки. Макетата на црквата што ја држат во раце е еднокорабна градба, точно иста како изградената. Зографот ги доловил јасно изразените лични црти, за разлика од фигурите на светците, кои следат предопределена предлошка на претстава.[1]

Храмот е мала еднокорабна градба со правоаголна основа и цилиндричен свод со калкански покрив, изградена од делкан камен без тули и со мала врата. Внатрешноста е лошо осветен. Конаците се малки, веројатно изградени во XIX век.[2][1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Црковната традиција во Скопје и Скопско от IV век до денес (2- дел)“. Премин Портал. Посетено на 8 април 2014.
  2. „Church Assumption of the Virgin Mary, village Divle“. Where is Macedonia. Архивирано од изворникот на 2014-05-07. Посетено на 3 март 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]