Петар I Александриски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петар I Александриски
Патријарх на Александрија
Vision of Peter of Alexandria.jpg
ЦркваАлександриска црква
Ракоположен300
Службата завршила311
ПретходникТеон
НаследникАхил
Лични податоци
ЗанимањеПатријарх на Александрија

Петар I Александриски бил Патријарх на Александрија во периодот од 300 до 311 година. Тој за христијански светец е прогласен од страна на Коптската, Римокатоличката и Православната црква[1]

Петар бил ученик и следбеник на Теон Александриски. Некое време бил учител во прочуената филозофска школа на Ориген. На архиепископскиот престол стапил во 299 или 300 година, а починал во 311. Со црквата управувал во претешко време, кога над верните насилствувале однадвор неверниците, а однатре кривоверците. Во негово време во Александрија пострадале шестотини и седумдесет христијани. Често цели семесјтва биле изведувани на губилиште и погубувани. Во тоа време Ариј ги сматувал верните со своето криво учење.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1.  „St. Peter of Alexandria“ . Католичка енциклопедија. Њујорк: Роберт Еплтон. 1913.