Црква „Вознесение Христово“ - Градманци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Црква „Св. Спас“ - Градманци.jpg

Поглед на црквата „Вознесение Христово“ од селото Градманци

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Местоположба
Координати 41°53′58″N 21°43′27″E / 41.89944° N; 21.72417° E / 41.89944; 21.72417Координати: 41°53′58″N 21°43′27″E / 41.89944° N; 21.72417° E / 41.89944; 21.72417
Населено место Градманци
Општина Петровец
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Вознесение Христово (позната и како Свети Спас) — главна селска црква во селото Градманци, Општина Петровец. Црквата се наоѓа на блага височинка којашто се издига спроти селото, до која води посебен земјен пат, кој се издвојува од локалниот пат со кој селото е поврзано со Катланово.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]