Црква „Св. Недела“ - Катланово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Недела
Sv.Nedela-Katlanovo.JPG

Црквата „Света Недела“ во селото Катланово

македонска православна црква
Епархија Скопска
Местоположба

Карта

Место Катланово
Општина Петровец
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Архитектонски опис

Света Неделамакедонска православна црква во близина на селото Катланово[1]. Поточно, црквата се наоѓа на самиот лев брег на реката Пчиња спроти Катлановска Бања. До неа може да се дојде преку пешачкиот мост на реката Пчиња од Катлановска Бања или преку автомобилскиот пат Катланово - Градманци (се наоѓа веднаш на неговата лева страна). Во рамките на црквата има минерални извори на вода, која често ја полнат посетители на бањата за лекување на повеќе болести.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Алексоска-Неделковска, Соња. „Светата вода од "Савина чешма" во Катланово лекува разни болести“. Дневник. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2011-01-13.