Црква „Св. Никола“ - Пештани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Пештани 6.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Пештанска
Местоположба

Карта

Координати 41°1′2″N 20°48′38″E / 41.01722° СГШ; 20.81056° ИГД / 41.01722; 20.81056Координати: 41°1′2″N 20°48′38″E / 41.01722° СГШ; 20.81056° ИГД / 41.01722; 20.81056
Место Пештани
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1505
2007 (обновување)
Архитектонски опис

Свети Никола — понова селска црква во охридското село Пештани.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во средишниот дел на селото Пештани, веднаш до трафостаницата.[2] Се наоѓа зад првиот ред куќи покрај регионалниот пат Охрид-Свети Наум.

Историја[уреди | уреди извор]

По 1995 година била откриена основата на средишниот дел на црквата, која продолжува под новоизградената трафостаница. На ова место биле остатоците на некогашната џамија во селото, која го опслужувала поранешното муслиманското малцинство во селото.[3] Таа пак, била изградена на основа на старата средковековна црква „Св. Никола“. Северно од овие остатоци се наоѓаат гробни конструкции.[2] Според некои написи, откриената црква потекнува од 1505 година.[4]

Црквата започнала да се обновува на 19 мај 2007 година, кога бил поставен камен-темелникот врз старите темели од страна на митрополитот Тимотеј Дебарско-кичевски.[4]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Црквата е фрескоживописана.

Иконостас[уреди | уреди извор]

Црквата поседува иконостас.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 45. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Wayback Machine“. web.archive.org. 2017-07-29. Архивирано од изворникот на 2017-07-29. Посетено на 2020-01-18.
  3. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 274. ISBN 9989-649-28-6.
  4. 4,0 4,1 „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. www.dke.org.mk. Посетено на 2020-01-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]