Црква „Св. Никола“ - Куманич (Драмско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола
Αγίου Νικολάου
41°21′2.2″N 23°47′55.9″E / 41.350611° СГШ; 23.798861° ИГД / 41.350611; 23.798861Координати: 41°21′2.2″N 23°47′55.9″E / 41.350611° СГШ; 23.798861° ИГД / 41.350611; 23.798861
МестоКуманич, Драмско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типеднокорабен храм
Завршена1831
Управа
ЕпархијаЗихненско-неврокопска

Свети Никола (грчки: Αγίου Νικολάου) — црква во селото Куманич, Драмско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Зихненско-неврокопската епархија на Цариградската патријаршија.

Црквата е гробишен храм на селото, изградена во 1831 г. Претставува еднокорабен храм со полукружна апсида и димензии од 15 × 6,25 м. Во 1950 г. е направен обемен ремонт на храмот, при кој нартексот е вклучен во наосот. Во внатрешноста е зачуван изворниот дрвен иконостас со вредни икони од 1831 г.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ιστορία Πλεύνας-Πετρούσας. Η Παλαιά Εκκλησία Πλεύνας και άλλες 32 Μεταβυζαντινές Εκκλησίες στο Νομό Δράμας“. Τα Νέα της Πετρούσας. Посетено на 14 ноември 2014.