Црква „Св. Мина“ - Скопје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Мина
Црква Св. Мина - Скопје.png

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Скопско
Местоположба
Населено место Скопје
Општина Центар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Мина
Изградба 1902
Рушење 1963
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Мина — историска црква во Скопје. Се наоѓала до соборната црква „Света Богородица”. Црквата била изградена во 1902 година под влијание на грчката (односно влашката) и српската пропаганда и која за време на Првата светска војна била претворена во коњска штала. На идеја на Митрополитот скопски Јосиф и директорот на банката „Вардар“, Милан Јовановиќ-Стојмировиќ, биле урнати двете кули на црквата. Во 1935 година била обновена и претворена во Црковен музеј на Скопската епархија. Имала 250 [[м2]] корисна површина и во неа требало да се чуваат икони, фрески и друго[1]. Комплетно настрадала во земјотресот во 1963 година. Оваа црква за МПЦ-ОА е значајна, бидејќи во неа е донесена Одлуката за самостојност на МПЦ - потврдена преку отслужувањето на заедничка архијерејска литургија со српскиот патријарх Герман, на 19 јули 1959 година и истовремено е извршена и хиротонија на преспанско-битолскиот владика Климент (Трајков).[2] Постои иницијатива да се возобнови црквата[3], или евентуално целиот комплекс како музеј.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Црковни музеј у Скопљу већ је скоро довршен, “Вардар” 9 декеври, 1935, 2.
  2. „Историја на Македонската православна црква“. МПЦ - ОА. Посетено на 2012-04-07.
  3. „Трифун Костовски предлага да се обнови „Свети Мина". Дневник. 4 февруари 2008. Посетено на 2012-04-07.
  4. „Центар за музика“. МДЦ АРХИТЕКТОНИКА. Посетено на 2012-04-07.