Црква „Св. Јован Крстител“ - Капиштец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Јован Крстител
Sv. Jovan od Kapištec (25).JPG

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Јужноскопско
Местоположба
Координати 41°59′34″N 21°24′36″E / 41.99278° N; 21.41000° E / 41.99278; 21.41000Координати: 41°59′34″N 21°24′36″E / 41.99278° N; 21.41000° E / 41.99278; 21.41000
Населено место Капиштец
Општина Центар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Јован Крстител
Изградба 1937
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Јован Крстител — православна манастирска црква во скопската населба Капиштец.[1] Црквата датира од старо време, но сегашниот објект датира од 1937 година. Во кругот на црквата се наоѓаат и извори на света вода.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]