Црква „Св. Троица“ - Маџир Маало

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Троица
македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Јужноскопско
Местоположба

Место Маџир Маало
Општина Центар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свето Тројство
Изградба 2014
Завршено 2015
Ктитор Владимир Митев, Тихомир Трифуновски и Тони Лакордов
Архитектонски опис

Света Троица — православна црква во скопската населба Маџир Маало во Општина Центар.[1] Удирање и осветување на камен-темелникот бил извршен на 11 октомври 2014 година од страна на поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан.[2] Црквата се наоѓа на темели од претходно разрушен храм во 1503 година. Осветена била на 15 ноември 2015 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Осветување на камен-темелник за нов храм во н. Маџир Маало. Архивирано од изворникот на 2014-10-19. Посетено на 2014-10-19.
  3. Осветување на црквата СВЕТА ТРОИЦА[мртва врска]

Поврзано[уреди | уреди извор]